Як працюватиме Net Billing в Україні

Як працюватиме Net Billing в Україні

30 червня Президент підписав закон під № 3220-IX “Про внесення змін до деяких законів України щодо відновлення та “зеленої” трансформації енергетичної системи України”, яким визначається впровадження в Україні механізму самовиробництва електроенергії.

Мова іде про так званий net billing – система обліку електроенергії, за якої активний споживач має право продавати надлишок згенерованої електроенергії електропостачальнику за ринковими цінами. При цьому виручені з продажу кошти зараховуються на розрахунковий рахунок споживача, і можуть бути використані для оплати електроенергії пізніше, в періоди, коли власного виробітку недостатньо для покриття потреб у споживанні.

Новий закон про самовиробництво діятиме і для приватних домогосподарств, і для юридичних осіб, а також державних/громадських закладів.

  • Для приватних домогосподарств потужність генеруючих установок, по яких буде проводитись взаєморозрахунок, може становити до 30 кВт;
  • Для малих непобутових споживачів – до 50 кВт, за умови, що генеруюча установка не перевищує договірну потужність споживача;
  • Для інших непобутових споживачів дозволена потужність визначається не вище, ніж договірна потужність приєднання електроустановок.

Розглянемо, чому механізм самовиробництва такий цікавий для різних категорій споживачів.

  • Якщо Ви – власник бізнесу. Сонячні електростанції для власного споживання вже тривалий час відомі, як вигідна та надійна інвестиція для бізнесу. Завдяки самій лише економії з власною електроенергією, термін окупності СЕС складає близько 4 років (при тому термін служби – від 25 р.). А тепер, завдяки можливості продавати надлишки електроенергії по ринкових цінах, Ви зможете додатково заощаджувати кошти, і оплачувати ними електроенергію згодом, коли виробіток станції зменшуватиметься. Таким чином, окупність та інвестиційна привабливість СЕС значно зростає.
  • Якщо Ви – працівник державного/комунального/громадського об’єкту. СЕС на власне споживання дозволить Вам заощаджувати до 40% річного споживання електроенергії. При цьому, у періоди високої генерації у Вас буде надлишок електроенергії, і Ви зможете продавати його за ринковими цінами. А у періоди низької генерації – користуватись заощадженими коштами для власних потреб в електроенергії. Так Ви зможете не лише забезпечувати своє споживання, а і зекономити кошти для розвитку і модернізації Вашого об’єкту!
  • Якщо Ви – власник приватного домогосподарства. Відтепер для максимальної вигоди не обов’язково мати потужну СЕС під Зелений тариф. Ви можете встановити СЕС необхідної Вам потужності, яка дозволить у літній період перекривати власні потреби в електроенергії та  продавати надлишкову генерацію електропостачальнику. А в зимовий період зароблені з продажу кошти використовувати для оплати електроенергії, якщо власного виробітку в короткі похмурі дні не вистачатиме. Таким чином СЕС на власне споживання стає фактично синонімом енергонезалежного домогосподарства!

Net Billing передбачений як поступова заміна Зеленого тарифу. Цей механізм вже поширений у багатьох країнах світу, і відтепер поступово запроваджуватиметься в Україні. При цьому, Зелений тариф продовжуватиме діяти, як і передбачено законодавством, до 2030 року. Механізм самовиробництва запроваджуватиметься для нових користувачів. Наразі нормативно-законодавчі акти продовжують розроблятись, і підключити своє домогосподарство чи бізнес до Net Billing буде можливо уже в 2024 році.

А вже зараз радимо прочитати більше про СЕС на власне споживання для бізнесу та промисловості і про рішення для громадських і державних організацій, звернутись до наших фахівців за консультацією та зробити перший крок в напрямку енергонезалежності та екологічного майбутнього.