Тепловізійне обстеження
Суть процесу
Тепловізійне обстеження дає можливість отримати термограми з градацією спектральних кольорів, що складаються з температурних полів, відповідних реальному градусному діапазону об’єктів.
Знімання за допомогою тепловізора дозволяє безконтактним способом (на відстані) діагностувати будівлі на предмет витоку тепла, яке активно втрачається будинком через вікна, стіни, покрівлю, підлогове покриття. Візуально це відстежити неможливо, але переконливим доказом є квитанції, що свідчать про підвищений витрати електроенергії та газу для обігріву.
Після обстеження стає зрозуміло, на яких ділянках відбуваються максимальні теплові втрати і де буде потрібно утеплити будинок. Це може бути неякісно виконана цегляна кладка, погано закладені міжпанельні шви, невдало встановлені вікна, двері, кондиціонери, поспішно покладений «покрівельний пиріг», а також неграмотно зроблена зовнішня ізоляція будматеріалами.
Історія тепловізійних обстежень
Прилади для виміру енергетичних втрат були створені в 30-х роках минулого сторіччя. Вони працювали на основі отримання інфрачервоного сигналу і його трансформування в електричний імпульс. Через чотири десятиліття конструкція була модифікована. Сформоване під час дослідження об’єкта інфрачервоне зображення теплового потоку перетворювалося на видиме шляхом відображення картинки на екрані, покритому світлочутливою речовиною. В якості індикаторів світла застосовували рідкі кристали, плівки з напівпровідників, люмінофорні частинки. Сьогодні замірюючі пристрої застосовують для різних цілей, але особливо цінним вважається їх використання в будівництві.
Ми проводимо дослідження за допомогою приладу Flir E8, який за рахунок мультиспектральної зйомки здатний показати детальну картину теплових втрат. Спеціальне програмне забезпечення дає можливість зберігати, аналізувати дані і порівнювати їх свідчення із подальшими вимірами. Зйомка активується одним натисканням кнопки, легка і мобільна камера здійснює отримання картинки в автоматичному режимі. Завдяки великій роздільній здатності приладу (320 х 240 пікселів) зображення чітко і детально проектується на екран. Замір роблять з точністю до 0,06 °С, а максимальна діагностована температура дорівнює + 250 °С.
Переваги тепловізійного обстеження
- можливість проводити дослідження на відстані. Діагностика абсолютно безпечна для фахівця, який використовує прилад, і людей, які в момент перевірки знаходяться в будинку; контроль здійснюється без руйнування об’єкта, його демонтажу, що зберігає цілісність будови і не вимагає подальшого її відновлення;
- відсутність тривалих підготовчих робіт, що уповільнювали б проведення контролю. Достатньо просто включити тепловізор і навести його на об’єкт;
- доступність оцінки отриманого кольорового зображення безпосередньо у процесі проведення обстеження, можливість визначення місць витоку тепла з 100%-ю точністю. Невеликі похибки значень одержуваних тепловтрат у будинках можуть спостерігатися в період рясного випадання опадів, сильного туману;
- можливість виявлення дефектів у період будівництва, що дозволяє оперативно їх усувати.
Неоціненна користь проведеного аналізу за допомогою оптико-електронної системи – це зниження і оптимізація теплових втрат, виявлених завдяки високій точності апарату. Пристрій працює з будівлями будь-якої поверховості, при роботі обладнання відсутні обмеження на використовувані будматеріали та їх лінійні параметри. Усунення зафіксованих дефектів допомагає досягти значної економічної вигоди щодо витрат на комфортне існування в зимові періоди.
До чого ведуть великі тепловтрати в приміщенні
- Протяги призводять до збільшення кількості простудних захворювань і запаленню хронічних хвороб, пов’язаних з кістковою та м’язовою системами.
- Надмірний конвективний перенос формує обмерзання віконних рам, порогів зовнішніх дверей, сприяє появі конденсату на стінах і стельових поверхнях будинку.
- Волога, що потрапляє зовні, осідає на поверхнях і стає відмінним розсадником для грибків і мікроорганізмів. Цей процес прискорюється завдяки внутрішньому теплу приміщень, що підтримується кондиціонерами, газовими плитами, обігрівачами. У підсумку шпалери відволожуються і відклеюються, на стінах утворюється гнильна цвіль, виникає відшарування, осипання штукатурки.
- Збільшення концентрації холодного і сирого повітря всередині будинку вимагає додаткового прогріву приміщень. При постійно зростаючих цінах на енергоносії це обертається великими щомісячними витратами.
- Виконане тепловізійне обстеження сприяє збільшенню енергетичної ефективності на довгі роки.
Застосування тепловізора у будівництві
- У будівельних цілях тепловізори використовуються для знаходження джерел активного повітряного переносу (тріщини, щілини, невидимі отвори). З їх допомогою проводять перевірку на стадії зведення, первинної та тривалої експлуатації будівель.
- Прилади відстежують осередки наявної конденсації вологи, показують приховані руйнування внаслідок намокання зовнішніх стін, покритих оздоблювальними матеріалами. Аналогічним чином тестується якість укладання утеплювача на фасадах будівлі й необхідність його заміни при просіданні або пошкодженні листів.
- Покрівля «заявляє про себе» протіканням і значним продуванням. Завдяки тепловізійному обстеженню вдається виявити ці проблеми на початковому стані, коли їх усунення потребує відносно невеликих зусиль і грошових вкладень.
- Неякісно змонтована система опалення також тестується за допомогою термопристроїв, що допомагає виправити виявлені помилки монтажу.
- Мода на підлоги з підігрівом, прокладка пластикових труб в стінах, нішах, під покриттям підлоги призводить до того, що комунікації виявляються прихованими, а їх пошкодження стають видимими лише тоді, коли відбувається протікання, а то й значне затоплення сусідів знизу. Пошук розгерметизації з’єднань неможливий за допомогою трасошукача, але тепловізор відмінно впорається із завданням.
Замовлення перевірки тепловтрат приватними та юридичними особами
Контроль за тепловтратами будинків дозволяє намалювати температурну карту, відстежити динаміку повітряних потоків і теплових процесів, що відбуваються в будівлі.
- Мешканці замовляють термографічний аналіз, щоб зрозуміти, яку зону в квартирі (будинку) слід утеплити, що зробити для захисту покрівлі. Термодослідницьке обладнання здатне виявити засміченість «радянських» батарей, радіаторів європейського типу, «забитість» труб.
- Компанії, які використовують у своїй роботі величезну кількість електроустаткування, замовляють тепловізійну перевірку не тільки для поліпшення мікроклімату в офісах і виробничих зонах. Їм також потрібна перевірка роботи електророзводки для відстеження обривів шунтів, місць активного перетирання застарілої ізоляції, ділянок з перегрівом з’єднань, зон нерівномірного надходження напруги до окремих елементів мереж. Все це робиться без виключення приладів і від’єднання комунікацій.
- Тепловізор без зусиль сканує будівельні конструкції, визначає розташування перекриттів, опорних паль, міжкімнатних перегородок, вентиляційних шахт, димоходів, електрокабелів, прихованих комп’ютерних комунікацій, труб. Виконана робота являє собою своєрідний рентген будівель, що дозволяє відстежити «слабкі» в енергетичному плані місця.
- Власне електрогосподарство у вигляді трансформатора або міні-електростанції потребує регулярного контролю. Своєчасно проведена тепловізійна перевірка допоможе уникнути наслідків аварії, виникнення пожежі в електромережах, що працюють з підвищеним навантаженням.
- Хтось регулярно, але безрезультатно утеплює по периметру вікна, двері, а проблема тепловтрат будинку полягає в погано закладених стиках конструкцій у місцях їх сполучень. Повішений на стіну килим не врятує від вогкості в спальні, якщо під шпалерами стіна буде постійно мокрою. Можна нарікати на погану тепловіддачу дров у грубці, які слабо нагрівають перший поверх, а причина буде полягати в захаращеності димового каналу.
Ці та безліч інших проблем вирішуються за допомогою тепловізора, що миттєво визначає «містки холоду».
Кому потрібне тепловізійне обстеження
Затребуваність тепловізійного обстеження очевидна при наступних процесах:
- Підготовці до зимового сезону (відстежують і усувають місця значних втрат тепла, сприяючи подальшій економії енергоносіїв, запобігаючи покупці дорогих ізоляційних матеріалів);
- Перед виконанням робіт по внутрішній обробці приміщення (перевіряється наявність можливих пошкоджень в системі «тепла підлога», дефектів стін і їх сполучень з підлогою, щілин у віконних і дверних отворах). Попередня перевірка дозволяє усунути будівельні дефекти в конструкціях до завершення ремонту;
- Під час перевірки радіаторів, труб перед включенням опалення (усувається протікання в трубах, тріщини в радіаторах, нещільні з’єднання між елементами системи);
- Під час заходів з підготовки до майбутнього ремонту (оцінка стану підлогового покриття, несучих стін, труб водопостачання і каналізації, покрівлі (для приватних будинків);
- У разі придбання приватної нерухомості у вигляді окремого будинку (оцінка стану будівельного об’єкта допоможе визначитися, чи адекватна вартість його покупки). Цілком зрозуміло, що господар може промовчати, а то і не підозрювати про реальну якість теплоізоляції будівлі.
Підготовка до тепловізійної діагностики
Щоб дані були отримані правильно, слід за 2 доби до проведення відстеження тепловтрат будинку включити використовувані системи опалення. Температура приміщень повинна бути не менше 20 °С. Чим більше буде різниця температур всередині і зовні будинку, тим точніше вдасться визначити показники витоку тепла. У літній період теж доведеться включити опалення.
Якщо на об’єкті проводяться роботи, що впливають на термічний показник повітря, їх необхідно на якийсь час припинити. Це стосується установки вікон, заміни вхідних дверей або замків в них, монтажу кондиціонера. Також не можна на період перевірки користуватися іонізатором або зволожувачем повітря.
Що таке енергоаудит
Енергоаудит будинку включає комплексний аналіз енергообігу в електричному та тепловому напрямках. Метою проведення дослідження є оцінка фактичних показників енерговитрат, виявлення витоків і розробка пропозицій щодо поліпшення ситуації, що склалася з позиції заощадження ресурсів, фінансової оптимізації витрат.
Грамотно проведений енергоаудит будинку складається з вивчення проектної документації на будівлю, виявлення приладів, що реєструють облік тепла, збору статистичних даних щодо енергоспоживання за минулий рік. Потім проводиться фактичне вимірювання енергетичних показників, їх звірка з запроектованими і попередніми даними. Складається енергетичний паспорт обстеження з урахуванням підбору рекомендацій і складання плану зниження витрат енергії.
Замовлення комплексної послуги – дороге задоволення, до того ж повний енергоаудит будівель і споруд можуть проводити тільки сертифіковані фахівці на підприємствах, у яких є ліцензія на оформлення енергетичного паспорта. Тепловізійне обстеження у вигляді простого відображення або повноцінно проведеного енергоаудиту дасть можливість позбутися невидимих «поглиначів» тепла і допоможе облаштувати бажаний мікроклімат у приміщенні з набагато меншими грошовими витратами.