Що варто знати про СЕС на власне споживання

Що варто знати про СЕС на власне споживання

Декілька ключових моментів, про які мало хто говорить

В Україні, як і у всьому світі, спостерігається чимраз більший інтерес до станцій на власне споживання. Це пов’язано з постійним збільшенням тарифів на електроенергію, що особливо відчутно для бізнес-споживачів. Можливості для використання сонячних електростанцій надзвичайно широкі – від виробітку електроенергії для побутових потреб до забезпечення основних виробничих процесів.

Мережева сонячна електростанція

Правильно спроектована станція на власне споживання дозволяє отримувати стабільну економію на рівні 40-60% від споживання об’єкта. Традиційно сонячна електростанція тягне за собою відносно високі початкові затрати. Однак фотоелектричні системи мають тривалий термін служби – від 25 р. – що підходить для довготермінових інвестицій, таких як виробництво, промисловість, готельно-ресторанний бізнес, сільське господарство, фермерство, АЗС.

Станція на власне споживання – це можливість екологічним шляхом добитись значної економії, стати менш залежним від зростальних тарифів та розвинути свій бізнес, залучаючи збережені кошти. Термін окупності СЕС на власне споживання залежить від залучених інвестицій та споживання об’єкта і складає від 5 р.

Однак для того, аби отримати обіцяну економію протягом багатьох років, необхідно коректно спроектувати та розрахувати сонячну електростанцію. СЕС на власне споживання – складне інженерне рішення, яке тягне за собою великі затрати, тому важливо не вкласти кошти в помилковий проект.

Проектування сонячних електростанцій на власне споживання базується на профілі навантаження об’єкта. Часто в розрахунках компанії-інсталятори “забувають” про те, що виробіток електроенергії дуже рідко збігається зі споживанням, і обіцяють повне використання сонячної електростанції. На практиці це практично неможливо, адже не вся вироблена електроенергія одразу споживається об’єктом, якась її частина обмежується інвертором, саме тому, що споживання в певні моменти часу не сходиться з тим, скільки електроенергії виробляється. Якщо її виробляється більше, ніж споживається, то надлишок обмежується інвертором. Якщо виробляється менше – то добирається із загальної мережі.

Тому важливо розрізняти два основних показники, які характеризують доцільність встановлення станцій на власне споживання – частка використання СЕС та частка самозабезпечення.

Частка використання СЕС показує, скільки електроенергії, що виробляється сонячною електростанцією, використовується об’єктом напряму. Якщо СЕС виробляє на день 100 кВт*год, а внаслідок розбіжності піків генерації та споживання використано протягом дня було 80 кВт*год, тоді частка використання СЕС складає 80%.
Частка самозабезпечення об’єкта показує на скільки електроенергія, що виробляється сонячними батареями, в загальному забезпечує потреби об’єкта в електроенергії. Якщо добова потреба в електроенергії складає 200 кВт*год, при цьому 80 кВт*год надійшло для споживання від сонячної генерації, тоді частка самозабезпечення об’єкта складає 40%.

При проектуванні важливо врахувати різні варіанти. Якщо обрати занадто малу потужність сонячної електростанції, тоді СЕС мало забезпечуватиме в загальній потребі об’єкта в електроенергії, тож частка самозабезпечення буде низькою. Тому термін окупності СЕС буде збільшений. Якщо ж СЕС буде завеликої потужності, тоді частка використання станції буде зменшена, адже надлишок електроенергії просто обмежуватиметься системою динамічного керування генерацією інвертора. Потрібно знайти оптимальну точку, в якій перетинаються графіки використання та самозабезпечення. Баланс між цими показниками допоможе обрати найбільш економічне рішення та досягнути швидкої окупності проекту. Система має бути масштабована згідно з вимогами денного базового навантаження.

Інший ключовий момент полягає в тому, що потрібно обрати правильний варіант роботи інвертора. Річ у тім, що при нерівному навантаженні по фазах може виникати ситуація, коли зайва електроенергія обліковується лічильником, так само, як і споживана енергія.  Таким чином ви не будете економити, а навпаки, платитимете за всю віддану в мережу електроенергію!  Для того, щоб уникнути такої ситуації, потрібно ретельно дослідити профіль навантаження та знайти оптимальне рішення, яке допоможе уникнути перетоків електроенергії.

Ми радимо підходити відповідально до вкладання коштів в сонячну електростанцію на власне споживання та обирати досвідчених фахівців для розрахунку, проектування та впровадження СЕС. Лише за таких умов ви отримаєте довгострокову та фінансово вигідну інвестицію.