Термосифонні геліосистеми

Термосифонні геліосистеми

Термосифонні геліосистеми

Термосифонні геліосистеми призначені для нагріву води з квітня по жовтень (з травня по вересень, для північних регіонів України). Відносно невисока вартість і хороша продуктивність обумовлює швидку окупність цих геліосистем. Найбільш ефективне їх використання на об’єктах готельного бізнесу в курортній зоні, де відпочиваючі в основному приїжджають тільки влітку. Термін окупності геліосистеми термосифонного типу в міні-пансіонатах на березі моря менше одного сезону!

Також сезонні сонячні колектори будуть актуальні для баз відпочинку, дачних будиночків, літніх кафе і барів.

Термосифонні геліосистеми за типом нагріву води діляться на:

 • безнапірні (пасивні) геліоколектори
 • напірні геліосистеми з теплообмінником
 • напірні “сухі” з вакуумної трубкою heat-pipe.

Термосифонна геліосистема Atmosfera RNB

Розглянемо докладніше кожен вид термосифонних геліосистем.

 

Пасивний сонячний колектор

У пасивних сонячних колекторах вода нагрівається прямо в баку-накопичувачі, циркулюючи природним чином між вакуумними трубками і баком, і подається споживачу за рахунок гравітаційних сил. Тиск води на виході при цьому буде залежати від перепаду висот між місцем установки геліоколектора (зазвичай на даху) і точкою розбору гарячої води.

Плюси безнапірної геліосистеми:

 • найнижча вартість в лінійці термосифонних геліосистем. Ідеальний для установок з не більше, ніж однією-двома (а краще однієї) точкою розбору гарячої води (дача, база відпочинку з однією душовою кабіною на 10-15 чоловік і т.д.).

Мінуси безнапірної геліосистеми:

 • при наявності більш, ніж двох точок розбору для забезпечення адекватного тиску гарячої води на виході, буде потрібно установка додаткового насоса для гарячої води. Додаткові витрати на насос і його установку наблизять вартість безнапірного сонячного колектора до геліосистемі з теплообмінником;
 • постійна зміна проточної води в трубках з часом призведе до утворення вапняного нальоту на стінках вакуумних трубок, який практично не піддається змиву (цей фактор залежить від якості подається холодної води)

Напірна геліосистема з теплообмінником

У напірної геліосистемі з теплообмінником проточна вода нагрівається в теплообміннику, який розміщений всередині бака-накопичувача. Теплообмінник нагрівається за рахунок води, що знаходиться в баку і в трубках. При такому способі нагріву тиск гарячої води на виході залежить виключно від тиску води в точці подачі і ніяк не залежить від перепаду висот між місцем установки геліосистеми і точкою розбору.

Плюси термосифонної геліосистеми з теплообмінником:

 • можливість використовувати на об’єктах з необмеженою кількістю точок розбору, що дозволяє зібрати з декількох геліосистем проточного типу єдину систему нагріву води для готелю.
 • продовжений термін служби – за рахунок того, що вода в баку і трубках оновлюється не частіше кількох разів за сезон, наліт на стінках вакуумних труб не утворюється.
 • можливість обслуговування – при утворенні вапняного нальоту на стінках теплообмінника, викликаного низькою якістю води, його легко промити спеціальним засобом, підключивши звичайний насос.
 • відмінне співвідношення ціна/якість.

За багато років роботи подібних геліосистем у наших клієнтів мінуси у них помічені не були.

Напірна геліосистема з “сухою” трубкою

У термосифонної системі з трубками “heat-pipe” вода нагрівається безпосередньо в баку-накопичувачі при контакті з гільзами, в які вставляються трубки “heat-pipe”. Бак при цьому повністю герметичний, що дозволяє системі працювати під тиском. В даному випадку тиск води на виході ідентично тиску холодної води при подачі в систему, а не від перепаду висот, як у пасивних системах.

Мінуси напірної геліосистеми з “сухою” трубкою:

 • вартість такого колектора – найвища в лінійці термосифонних систем, що обумовлено більш високою вартістю трубок heat-pipe.

Плюси напірної геліосистеми з “сухою” трубкою:

 • при виході з ладу однієї з вакуумних трубок гелиосистема продовжує працювати
 • в порівнянні з пасивними системами – збільшений термін служби.

Як обрати сезонну геліосистему?

Дати відповідь на це питання фахівці іженерно-монтажного центру “Теплоціль” зможуть після ознайомлення з завданням, яке необхідно вирішити. Але в цілому, у випадку з “термосифонками” якнайкраще діє правило золотої середини – напірні геліосистеми з теплообмінниками – найкраща пропозиція серед сезонних колекторів на сьогоднішній день.